وب اپلیکیشن قانون نامه

تمام انتشارات فصلنامه قانون نامه از جمله کتاب قوانین و مقررات مناقصه و مزایده و کتاب قوانین و مقررات خرید خدمات مشاوره در یک سامانه نرم افزاری که با تمام دیوایس ها چه گوشی موبایل چه کامپیوتر سازگاره!!

ورود به سامانه قانون‌نامه

  1. علي محمدي
  2. پرسش و پاسخ آزاد مناقصه مزایده
  3. شنبه, 30 آذر 1398
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
قراردادی منعقد شده كه مبلغ ان یكساله است و در متن قرارداد امده تا پنج سال قابل تمدید است بر مبنای نرخ تورم و هرساله از سوی هیتت مدیره تمدید شده حال سوال اینجاست كه این موضوع ترك تشریفات محسوب میشود یا نه واگر براورد پنج ساله بود شكل قانونی داشت
پاسخ پذیرفته شده
علی قره داغلی
استاد مدرس
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
✳️مناقصه چه خریدهایی را می‌توان برای بیش از یک سال مالی انجام داد؟
?بر اساس اصل53 قانون اساسی «کلیه دریافت‌های دولت در حساب‌های خزانه‌داری کل متمرکز می‌شود و همه پرداخت‌‌ها در حدود اعتبارات مصوب به موجب قانون انجام می‌گیرد.» و بر اساس ماده 63 قانون محاسبات کشور «کلیه اعتبارات جاری و عمرانی (سرمایه‌گذاری ثابت) منظور در قانون بودجه کل کشور تا آخر سال مالی قابل تعهد و پرداخت است اعم از این‌که از محل اعتبارات عمومی تأمین شده و در مورد اعتبارات هزینه‌ای تا پایان سال مالی و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تا پایان فروردین ماه سال بعد توسط خزانه‌داری کل کشور در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته باشند به ترتیب برای هزینه‌های جاری پایان فروردین ماه و هزینه‌های عمرانی پایان تیر ماه سال بعد[است]. مانده وجوه مصرف نشده تا تاریخ‌های مذکور پس از انقضای مهلت ظرف ده روز به خزانه واریز می‌گردند تعهداتی که تا آخر سال مالی مربوط با رعایت مقررات در حدود اعتبار مصوب ایجاد شده و پرداخت نشده باشد در سال‌های بعد به شرح زیر قابل پرداخت خواهد بود:
1- تعهدات مربوط به اعتبارات جاری از محل اعتبار خاصی که تحت عنوان (تعهدات پرداخت نشده بودجه مصوب سال‌های قبل) در بودجه سال‌های بعد منظور می‌شود.
2- تعهدات مربوط به سال‌های 1352 به بعد طرح‌های عمرانی پس از رسیدگی و تأیید مقامات مجاز دستگاه‌های اجرایی در زمان تأدیه تعهد از محل اعتباری که در سال‌های بعد ضمن موافقت‌نامه طرح‌های مربوط منظور می‌شود.
3- تعهدات سنوات مذکور در بند (2) در مورد طرح‌هایی که عملیات آن‌‌ها خاتمه یافته و یا کلاً متوقف گردیده است پس از رسیدگی و تأیید مقامات مجاز دستگاه‌های اجرایی در زمان تأدیه تعهد و با موافقت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در قالب طرحی که اعتبار آن محل برنامه مربوط و یا از محل ردیف خاصی که به همین منظور در بودجه هر سال پیش‌بینی می‌شود.»
و بر اساس تبصره 3 آن «تخلف از این [ماده] قانون در حکم تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی محسوب و متخلف برابر مقررات قانونی تعقیب خواهد شد» اما مطابق ماده 51 همین قانون «در مورد آن قسمت از هزینه‌های جاری مستمر که نوعاً انجام آن از یک سال مالی تجاوز می‌کند وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی می‌توانند برای مدت متناسب قراردادهایی که مدت اجرای آن از سال مالی تجاوز می‌کند منعقد نمایند. وزارتخانه‌ها و مؤسسات مذکور مکلفند در بودجه سالانه خود اعتبارات لازم برای پرداخت تعهدات مربوط را مقدم بر سایر اعتبارات منظور نمایند.»‌ که بر اساس تبصره همین ماده انواع این هزینه‌ها و شرایط آن از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت برنامه و بودجه باید تعیین و ابلاغ شود که دستورالعمل آن طی بخشنامه شماره ۹۵۶۷/۳۹۲۶/۵۶ در تاریخ ۱/۴/۱۳۶۸ابلاغ گردید.
?در ماده 1 این دستورالعمل انواع هزینه‌ها مشخص شده است که عبارتند از:
«الف - اجاره، شامل اجاره به شرط تملیک: ۱- اجاره اراضی. ۲- اجاره ساختمان. ۳- اجاره انواع ماشین‌آلات ثابت. ۴- اجاره وسایل لایروبی بنادر و رودخانه ها. ۵- اجاره سایر وسایل و ادوات و ابزارها.
ب: خدمات: ۱- تألیف و تصنیف و ترجمه. ۲- حق بیمه اعم از بیمه اشخاص و بیمه عمر و بیمه اموال و اثاثه و انواع بیمه‌های دیگر که طبق مقررات مورد عمل در دستگاه‌های دولتی باید انجام شود. ۳ - خدمات آموزشی و مطالعاتی و تحقیقاتی. ۴ - حمل محصولات پستی و امانات و سایر محصولات. ۵ - استفاده از ماهواره‌های مخابراتی و تلوزیونی. ۶ - حق‌الزحمه تهیه مطالب درسی و مقالات. ۷- حق‌الزحمه حرف پزشکی. ۸- نگاهداری و سرویس دستگاه‌های تهویه و شوفاژ و آسانسور و نظایر آن. ۹- نظافت ساختمان. ۱۰- حق الوکاله و حق‌المشاوره با رعایت قوانین و مقررات مربوط.» و در ماده 2 شش ضابطه برای استفاده بیان شده است که عبارتند از: «1- انعقاد قرارداد اجاره یا خرید خدمات برای مدت بیش از یکسال به تشخیص و مسؤولیت بالا‌‌ترین مقام دستگاه اجرایی مربوط که از لحاظ حفظ منافع و مصالح دستگاه ضرورت داشته باشد. ۲ - در قراردادهایی که حق‌الزحمه مقطوع ماهانه پرداخت می‌شود تصریح شود در صورتیکه قبل از انقضای مدت مذکور در قرارداد خدمت مورد نظر انجام پذیرفت دستگاه اجرایی مربوط حق داشته باشد قرارداد را فسخ نماید. ۳ - مدتی که قرارداد ذکر می‌شود قابل تمدید نیست مگر در مواردی که تمدید آن به تشخیص بالا‌‌ترین مقام دستگاه اجرایی مربوط به دلایل موجهی، ضرورت داشته باشد. ۴ - قراردادهای اجاره چنان‌چه به‌صورت اجاره به شرط تملیک باشد در صورتیکه نیاز به پیش پرداخت داشته باشد علاوه بر موافقت قبلی وزارتخانه‌های مذکور در بند (هـ) این ماده باید قبلاً اعتبار لازم جزو اعتبارات مصوب دستگاه اجرایی ذی‌ربط برای این منظور تأمین شده باشد. ۵ - نسبت به هر یک از موارد فوق در صورتی که انعقاد قرارداد‌‌ها برای مدت بیش از سه سال اجتناب ناپذیر باشد باید قبلاً نسبت به جلب موافقت وزارت برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام لازم بعمل آید. ۶ - در موارد بالا دستگاه اجرایی مکلف است علاوه بر موافقت قبلی وزارتخانه‌های مذکور در بند (۵) این ماده هزینه مربوط به هر سال را مقدم بر سایر اعتبارات در بودجه مربوط پیش‌بینی و منظور نماید.»
?علی قره‌داغلی- 21 اسفند 1396?
https://t.me/aliqarahdaghli/1332
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
قراردادهاي منعقد ميشود كه مدت ان بيشتر از يكسال است ولي براورد اوليه يكساله بوده و براساس نرخ توزم اعلامي از سوي بانك مركزي براي سالهاي اتي قابل تمديد ميشود بنظر ميرسد اين موضوع بايد جاي اشكال داشته باشد
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
سلام ما برای اجاره سالنهای ورزشی قرارداد سه ساله بسته بودیم بازرسی گیر داد
علی قره داغلی
استاد مدرس
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
حال با رعایت موارد فوق اگر قراردادی بیش یک ساله بستید یعنی از ابتدا در مناقصه بیش از یک سال ذکر شد امکان گذاشتن شروط گفته شده وجود دارد.
  • صفحه :
  • 1


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
عکس یا فایل مورد نظر خود را با کلیک بر روی دکمه آپلود - بارگزاری نمایید - فرمت های پشتیبانی شده : gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• وارد کردن • حذف Upload Files (Maximum File Size: 3 MB)