وب اپلیکیشن قانون نامه

تمام انتشارات فصلنامه قانون نامه از جمله کتاب قوانین و مقررات مناقصه و مزایده و کتاب قوانین و مقررات خرید خدمات مشاوره در یک سامانه نرم افزاری که با تمام دیوایس ها چه گوشی موبایل چه کامپیوتر سازگاره!!

ورود به سامانه قانون‌نامه

  1. fardanian
  2. پرسش و پاسخ آزاد مناقصه مزایده
  3. چهارشنبه, 28 اسفند 1398
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
با سلام لطفا با توجه به آیین نامه ارزیابی کیفی تامین کنندگان موارد ذیل را در چارچوب قانون مشخص نمایید تا توسط تک تک افراد در دستگاه های مناقصه گذار یا مشاور تفسیرهای مختلف نشود :

1) ماده 24 اشاره به 6 معیار ارزیابی کیفی تامین کنندگان دارد در تهیه اسناد مناقصه درصد وزنی هر یک از 6 آیتم چه شاخصی را ، قانون به آن اختصاص داده که دستگاه مناقصه گذار یا مشاور بخواهد مثلا به توان مالی عدد 35 و به ارزیابی مشتریان قبلی عدد 25 و به دیگر معیارهای اعداد سلیقه ای را اختصاص دهد و این موضوع می تواند بدلیل تخصیص هر عددی به هر معیاری که تامین کنندگان در آن معیار قوی تر نسبت به معیارهای دیگر می باشد امتیاز کیفی بالاتری را کسب نماید و تامین کننده دیگری نتواند در حداقل یک معیار یا دو معیار از 6 معیار مورد نظر دستگاه مناقصه گذار یا مشاور امتیاز عدد تعریف شده در اسناد را کسب نماید .

2) در ماده 25 معیار های توان مالی تامین کننده یکی از موارد ذیل بایستی معادل یا کمتر از برآورد مناقصه باشد

2-1) 100 برابر مالیات متوسط سالیانه

2-2) 25 درصد فروش آخرین سال تولید

2-3) 10 درصد دارایی های ثابت

2-4) تایید اعتبار از موسسات مالی تا سقف مبلغ موضوع مناقصه

3) اگر تامین کننده A نماینده رسمی سازنده یا تولید کننده B در مناقصه باشد و تامین کننده A در مناقصه تامین کالا شرکت نماید و تولید کننده B خودش در مناقصه مذکور شرکت نکند پس یکی از پیشنهاد دهندگان در مناقصه ، تامین کننده A بنمایندگی از سازنده B خواهد بود .

4) معیار های بند 2 فوق ، یکی از چهار معیار توان مالی تامین کننده می باشد که نسبت به معیار های توان مالی پیمانکاران ، حداقل معیارهای 2 تا 3 فوق مربوط به تولیدکننده می باشد که حتی می توان معیار 1 فوق را هم به تولید کننده اختصاص داد .

5) حال با توجه به بند 3 فوق ، امتیاز توان مالی تامین کننده A ، همان معیارهای 1-2 تا 3-2 فوق ، تولیدکنندگان B می باشد نه 25 درصد فروش آخرین سال تولید تامین کننده A یا 10 درصد دارایی های ثابت تامین کننده A

6)در چنین شرایطی مناقصه گذار یا مشاور مناقصه ، بدون توجه به معیارهای 2 فوق ، فقط امتیاز توان مالی تامین کننده A را بررسی می کنند و تامین کننده A را از تولیدکننده B که نماینده رسمی او بوده جدا می دانند و مطرح می کنند تامین کننده مناقصه تو هستی نه تولیدکننده ، اگر تولید کننده می خواهد ارزیابی توان مالی شود خودش می بایست در مناقصه شرکت می کرد و امتیاز می گرفت و اینجا ما فقط تامین کننده A را بررسی می کنیم نه تولید کننده B و فقط شرکت کننده در مناقصه را می شناسیم نه عوامل دیگر را .

7) با توجه به تفسیر افراد مختلف دستگاه اجرایی یا مشاور از قانون فوق ، تکلیف تامین کننده A که نماینده رسمی تولیدکننده B بوده و صراحت قانون حداقل اخذ امتیاز توان مالی را ، یکی از معیار های 1-2 تا 3-2 فوق می داند در این مرحله بدلیل قضاوت کمیسیون مناقصه ، تامین کننده A ، معیار های 1 تا 4 فوق ، مربوط به تولیدکننده B بعنوان نماینده رسمی کسب نمی کند و با چه راهکار قانونی این موضوع را می توان جلو برد تا تفسیر های مختلف از قانون نشود .

8) مناقصه تامین کالا فوق بصورت فشرده و یک مرحله ای با ارزیابی کیفی بوده است که تاریخ بازگشایی پاکت ارزیابی 1398/08/22 بوده و در اسفند 1398 پس از اتمام دوره اولیه ضمانت نامه شرکت در مناقصه ، تبدیل به تجدید مناقصه بدلایل فوق شده است .

موفق باشید 1398/12/28
پاسخ پذیرفته شده
علی قره داغلی
استاد مدرس
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
توجه داشته باشید سیاست دولت در تنظیم این آیین نامه بیشتر خرید از تولیدکنندگان و دارندگان کالای آماده است زیرا شما در بند ب ماده 25 عملاً ملاحظه می‌کنید که تولیدکننده به راحتی می‌تواند امتیاز مالی را کسب کند ولی تامین کننده آن هم از نوع بازرگان فقط از بند 1 امکان کسب امتیاز مالی را خواهد داشت.
همچنین اگر به بند ب ماده 24 توجه کنید خواهید دید که در معاملات بالای 20 برابر نصاب معاملات متوسط ظرفیت تولید باید به عنوان معیار لحاظ شود و به استناد ماده 29 همین آیین نامه این معیار بر اساس بازدید، ارائه پروانه‌ها یا مجوزهای تولید قابل احراز است و اگر کالا نزد فروشنده موجود نبوده یا مجوز تولید از سوی تامین‌کننده ارایه نشود به صورت خودکار وی از گرودنه ارزیابی کیفی حذف خواهد شد.
علی قره داغلی-16 تیر 1399


پاسخ های برای این پرسش وجود دارد اما شما مجاز به دیدن پاسخ ها نیستید
مهمان
پاسخ شما
عکس یا فایل مورد نظر خود را با کلیک بر روی دکمه آپلود - بارگزاری نمایید - فرمت های پشتیبانی شده : gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• وارد کردن • حذف Upload Files (Maximum File Size: 3 MB)