انتشارات فصلنامه قانون نامه از جمله کتاب قوانین و مقررات مناقصه و مزایده و کتاب قوانین و مقررات خرید خدمات مشاوره در یک سامانه نرم افزاری که با تمام دیوایس ها چه گوشی موبایل چه کامپیوتر سازگاره!!

ورود به سامانه قانون‌نامه 

کتاب قوانین و مقررات خرید خدمات حجمی و کار معین

  1. شهروز بهرامی
  2. پرسش و پاسخ آزاد مناقصه مزایده
  3. پنج شنبه, 25 دی 1399
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
باسلام و احترام
با عنایت به قانون برگزاری مناقصات مبنی بر عضویت ذیحساب در کمیسیون مناقصات و از سوی دیگر انتخاب اعضای کمیسیون مناقصات در شرکتهای دولتی با نظر اعضای هیات مدیره شرکت، در صورت عدم انتخاب ذیحساب از سوی هیات مدیره در شرکتهای دولتی از جمله شرکتهای دولتی تابعه وزارت نفت به عنوان عضو کمیسیون مناقصات، تکلیف ذیحساب در این مورد چیست؟
علی قره داغلی
استاد مدرس
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
باید توجه داشت مطابق صورتجلسه 395 مجلس، دلیل الحاق بند هـ؛ به ماده 5 قانون، این بوده که مدیران عامل شرکت‌های دولتی مجبور نباشند در تمام جلسات مناقصه شرکت کنند. لذا بر اساس روند تصویب قانون باید گفت فقط بند قبلی یا همان «د» ناظر بر کمیسیون مناقصه شرکت‌های دولتی نیست. (بخشی از نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری به شماره 55574 مورخ 15/5/1385)
در خصوص شمول بند الف ماده 5 قانون بر شرکت‌های دولتی نیز باید توجه داشت چون ذی‌حساب یا مدیر مالی در حکم ذی‌حساب، به علت اینکه نماینده وزارت دارایی بوده و خود ناظر بر دخل و خرج شرکت مطابق قانون است، قابلیت انتخاب یا عدم انتخاب وی از سوی هیأت مدیره نوعی نقض غرض می‌باشد زیرا می‌تواند در انتهای فرایند و در هنگام انعقاد قرارداد به علت دور بودن از فرایند مناقصه، ایراداتی وارد نموده و ادامه فرایند را با مشکلاتی مواجه نماید.
همچنین عدم انتخاب مسئول فنی یا واحد متقاضی نیز عملاً حرکت صحیح و درست کمیسیون را در تشخیص برنده دچار آسیب خواهد کرد، لذا می‌توان اینگونه تعبیر کرد که غرض تصویب بند هـ می‌تواند تعیین فرد یا افرادی به عنوان نماینده هیأت مدیره (یا همان رئیس دستگاه) در کمیسیون مناقصات باشد.
البته براساس نظر شماره سریال 2311 مورخ 15/12/94 دیوان محاسبات «انتخاب ترکیب و تعداد اعضای کمیسیون مناقصات در شرکت‌های دولتی از اختیارات هیات مدیره شرکت می‌باشد» که با توجه به توضیح فوق انتخاب ترکیب جای تامل دارد.
برگرفته از زیر نویس بند هـ ماده 5 قانون برگزاری مناقصات مندرج در مجموعه قوانین و مقررات برگزاری مناقصه و مزایده چاپ دهم 1398
  • صفحه :
  • 1


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
عکس یا فایل مورد نظر خود را با کلیک بر روی دکمه آپلود - بارگزاری نمایید - فرمت های پشتیبانی شده : gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• وارد کردن • حذف Upload Files (Maximum File Size: 3 MB)

آخرین پاسخ ها

باسلام و درود به صرف اینکه شرکت با مسئولیت محدود هستند، نمی توان اینگونه شرکت ها را از مشارکت در من...
با سلام و احترام طبق ماده واحده قانون اصلاح مواد (۶۳)و (۶۴)قانون محاسبات عمومی کشور، مهلتهای مذکور د...
انعقاد قرارداد مشاوره مدیریت طرح در هر نصابی با اشخاص حقیقی ممنوع است. اما در سایر نصابها: مطابق آ...
البته سوال این است که آیا باید پاکت قیمت گشایش شود یا بدون گشایش پاکت وارد مذاکره شویم. لطفا اساتید ...
با سلام. با احترام به نظر اساتید محترم ولی بنده نظر دیگری دارم. با توجه مراجعه به آیین نامه تضمین بب...
درود با توجه به احترامی که برای همه دوستان قایل هستم و لزومی هم برای ورود به حواشی نمی بینم برای ...
با درود درباره نگارش متن به فارسی روان همه فهم و گفتگوی دو ارجمند در این باره ، چند نکته از دید بند...
با سلام و احترام آیا از پزشک محترمی که از زبان و اصطلاحات بیگانه در تخصص خودش استفاده می نماید یا ا...
با سلام مجدد، تعریف قرارداد پیمانکاری از دیدگاه تامین اجتماعی مورد پرسش است. متشکرم...
سلام بنده یک سوال داشتم فرض کنیم در مرحله بررسی نقشه ها کارفرما روی نوع سنگ تعیین شده جهت پوشش کامنت...
لطفا به این سوال کسی پاسخ بده این سوال برا من هم پیش آمده...
با سلام و احترام ضمن تشکر از درج مطلب خواهشمندم مطالب را با کلمات فارسی و بصورت ساده و روان بیان ...
باسلام و درود به استناد ماده 583 قانون تجارت ((کلیه شرکت های تجارتی مذکور در این قانون شخصیت حقوقی ...
به پی نوشت شماره 281 صفحه 97 کتاب قوانین و مقررات برگزاری مناقصه و مزایده ویرایش دهم تالیف آقای علی ...
با سلام و احترام نظر به اینکه جاری شدن خاتمه پیمان طبق ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان از سوی کارفرما صور...
باسلام و درود هر چند که مطابق جزء 2 بند (ط) ماده 2 قانون مناقصات در موارد انتشار آگهی عمومی و ایجاب...