1. فتحي
  2. پرسش و پاسخ آزاد مناقصه مزایده
  3. شنبه, 29 تیر 1398
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
با سلام خدمت أساتيد محترم ، آيا مي توان جهت انتخاب اعضاي كميته فني بازرگاني براي نقرات خارج از دستگاه نيز حكم زد؟
پاسخ پذیرفته شده
علی قره داغلی
استاد مدرس
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
?منظور از خبره چیست؟ ?مشخصات کمیته فنی بازرگانی و اعضای آن بر اساس قانون چیست؟
?در فرهنگ فارسی عمید صفت خبرَه به معنی «متخصص و کارشناس» آمده و در فرهنگ فارسی معین به معنی «دانستن حقیقت و کنه چیزی را» ذکر شده است.
البته در ماده 9 قانون نظام صنفی مصوب 1350 در تعریف کارشناس آورده است «کارشناس در این قانون به کسی اطلاق می‌شود که در رشته مورد نظر دارای تحصیلات عالی یا تخصص بوده یا بر اثر ممارست خبره باشد، تشخیص خبره بودن با اتاق اصناف می‌باشد.» که ممارست را شرط خبره بودن دانسته و تشخیص آن را برعهده اتاق اصناف گذاشته است.
همچنین در ماده 1 آیین‌نامه اجرایی مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرا و طرز رسیدگی به شکایات از عملیات اجرایی مصوب رییس قوه قضاییه مورخ 19/6/1387 خبره «صاحب فنی که به جهت مهارت خود در موضوعات مربوط به فن خود صاحب نظر باشد» تعریف شده است.
?لذا با توجه به موارد فوق به نظر می‌رسد استاد جعفری لنگرودی در ترمینولوژی حقوق خود تعریف جامع‌تری ارایه داده است که اذعان دارد؛ کسانی که «در موضوع مادی یا معنوی معین دارای بصیرت و اطلاعات خاص که از ممارست متمادی آن‌‌ها حاصل شده است، باشند» خبره هستند.
بنابراین اولاً خبره در موضوعی معین و فنی خاص معنی دارد و کسی که در تمام ابواب علوم علم داشته باشد را علامه می‌نامند و هنوز کسی که در تمام رشته‌ها خبره باشد دیده نشده، لذا کلمه‌ای هم برای این معنی به‌کار نرفته است. ثانیاً ممارست متمادی رکن خبره شدن است و ثالثاً بصیرت و دیدن کنه چیزی نشانه یک فرد خبره است.
⭐️حال باید دید مشخصات کمیته فنی بازرگانی و اعضای آن بر اساس قانون چیست؟
بر اساس تعریف مندرج در بند د ماده 2 «کمیته فنی‌بازرگانی: هیأتی است با حداقل سه عضو خبره فنی‌بازرگانی صلاحیت‌دار که از سوی مقام مجاز دستگاه مناقصه‌گزار انتخاب می‌شود...» لذا می‌توان گفت هر کمیته فنی بازرگانی دارای شرایط زیر است:
1- فقط افراد خبره در زمینه فنی و بازرگانی حق عضویت در کمیته را دارند.
2-برای هر مناقصه با نظر مقام مجاز دستگاه اعضا تغییر می‌کنند (زیرا باید خبره باشند و همچنان که در تعریف خبره آمد باید در هر موضوع معین، خبره همان موضوع مورد انتخاب قرار گیرد).
3- حداقل اعضا کمیته سه نفر هستند.
4- تعداد اعضا فرد است (برای تشخیص نظر اکثریت در کمیته)
5- اعضا از اشخاص حقیقی مستقل هستند (قبلاً متن ذیل به عنوان تبصره بند ب ماده 30 آیین‌نامه مستندسازی تصویب شده بود که با توجه به نظر رییس مجلس شورای اسلامی، موضوع نامه شماره 190245/9950هـ مبنی بر خلاف قانون بودن توسط هیأت وزیران در جلسه مورخ 12/2/1386 با مصوبه‌ای دیگر لغو شد. که خود مؤید لزوم حقیقی بودن و مستقل بودن اعضا است؛ «در صورت ارجاع نقش کمیته ‌فنی‌بازرگانی به مدیر طرح، حداقل سه عضو خبره فنی صلاحیت‌دار از سوی مدیر طرح به مناقصه‌گزار معرفی می‌شوند. اعضای یاد شده موظفند تمام مستندهای مربوط را با عنوان حقیقی و حقوقی خود امضاء کنند.»)
6- اعضا از داخل دستگاه یا بیرون دستگاه می‌توانند انتخاب شوند (زیرا در مواد دیگری از قانون به کارمند بودن خبره اشاره شده است مثلاً در بند الف ماده 28 قانون برگزاری مناقصات آمده است: «... و یک نفر دیگر از کارکنان خبره و متعهد دستگاه مربوطه به انتخاب بالا‌ترین مقام دستگاه اجرایی ذی‌ربط»)
علی قره داغلی- 31 تیر 1396?
مرجع ها
  1. https://t.me/aliqarahdaghli/793
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
بله؛ این کمیته کاملا تخصصی است، در صورت نبود اشخاص (خبره) در مجموعه کارفرما می توان در اشخاص خبره موضوع مناقصه ،خارج از دستگاه دعوت نمود.
رئوفیان- برنامه و بودجه همدان
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
طبق تعریف عنوان شده در ماده 2 قانون برگزاری مناقصات، برای ترکیب و کیفیت اعضای کمیته فنی بازرگانی، هیچگونه اشاره‌ای به دستگاه مناقصه‌گر نشده و صرفا کیفیت این اشخاص مورد تاکید است، از طرفی در تعیین اعضا در صورت عدم داشتن صلاحیت لازم، میتواند محل بحث باشد تا اینکه از کجا هست، و این اشخاص در صورتی که از بدنه دستگاه هم باشند، تعهدشان در جایگاه عضو کمیته فنی بازرگانی بصورت شخصی و خارج از پست و مسئولیت و جایگاه سازمانی در دستگاه است
  • صفحه :
  • 1


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
عکس یا فایل مورد نظر خود را با کلیک بر روی دکمه آپلود - بارگزاری نمایید - فرمت های پشتیبانی شده : gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• وارد کردن • حذف Upload Files (Maximum File Size: 3 MB)