1. علیرضا
  2. پرسش و پاسخ قراردادها
  3. یکشنبه, 06 مرداد 1398
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
با سلام و احترام و عرض خسته نباشید

در مورد بخشنامه نحوه محاسبه تاخیرات ناشی از تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها یک سوال داشتم.
در خصوص طول دوره صورت وضعیت(t)، اگر طول دوره یک صورت وضعیت کمتر از 30 روز باشد(مثلا 18 روز باشد)، مقدار t بایستی در فرمول بخشنامه فوق چه مقدار منظور شود؟
با تشکر
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
بخشنامه مرتبط با موضوع، بخشنامه شماره 5188/52/1300-2 مورخ 61/4/8 مي باشد، كه دربند 1 آن به ميزان افزايش دوره كاركرد از يك ماه اشاره دارد، نه به كاهش دوره كاركرد،از طرفي طبق بند 2 مقرره گذار در خصوص جبران تاخيرات مالي كارفرما اشاره به روشهايي دارد كه كمترين بار مالي را به كارفرما متحمل نمايد، لذا بنظر ميرسد مهلت كارفرما و مشاور براي دوره هاي كاري كمتر از يك ماه، مطابق كاركردهاي يك ماهه و طبق ماده 37 شرايط عمومي پيمان و بخشنامه 5090 و اصلاحات بعدي عمل شود، بار مالي كمتري براي كارفرما داشته و ملاك عمل قرار ميگيرد.
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
با سلام و تشكر بابت پاسخ هاي به موقع و خوب شما،
سوال من در مهلت مجاز رسيدگي و پرداخت صورت وضعيت پيمانكار نيست و بنظر ميرسد در هر شرايطي حداقل فرصت رسيدگي دستگاه نظارت و پرداخت كارفرما 10+ 10 روز باشد . اما بعضي از همكاران اعتقاد دارند كه در مخرج كسر فرمول نحوه محاسبه تاخيرات ناشي از تاخير در پرداخت صورت وضعيت ها
( موضوع بند يك بخشنامه 5090) اگر دوره صورت وضعيت مثلا 15 روز بود باز هم t را همان 30 بگذاريم در صورتيكه بنظر ميرسد درج تعداد روزهاي ماه 30 يا 31 يا 29 بجاي t صحيح نباشد . و همان 15 در فرمول گذاشته شود. آيا به نظر شما همينطور است؟
  • صفحه :
  • 1


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
عکس یا فایل مورد نظر خود را با کلیک بر روی دکمه آپلود - بارگزاری نمایید - فرمت های پشتیبانی شده : gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• وارد کردن • حذف Upload Files (Maximum File Size: 3 MB)