وب اپلیکیشن قانون نامه

تمام انتشارات فصلنامه قانون نامه از جمله کتاب قوانین و مقررات مناقصه و مزایده و کتاب قوانین و مقررات خرید خدمات مشاوره در یک سامانه نرم افزاری که با تمام دیوایس ها چه گوشی موبایل چه کامپیوتر سازگاره!!

ورود به سامانه قانون‌نامه

  1. نسرین گلزاده
  2. پرسش و پاسخ قراردادها
  3. سه شنبه, 24 تیر 1399
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
با سلام
می خواستم بدونم در تنظیم قراردادها آیا الزامی برای درج ماده منع مداخله کارکنان دولت در مفاد قرارداد وجود دارد یا خیر؟
پاسخ پذیرفته شده
پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
با سلام
با توجه به اینکه قانون منع مداخله کارمندان دولت در معاملات دولتی دارای وصف کیفری می باشد لذا در قرارداد منعقده فی مابین دستگاه دولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی تابع حقوق خصوصی می بایست این موضوع داخل شود که طرف قرارداد اقرار می نماید که مشمول قانون مزبور نمی باشد. وجه نگارش این اقرار در متن قرارداد، به جهت جلوگیری از بروز جرم است و در راستای ضمانت اجرای مجازات مرتکلین این قانون در قرارداد شرط می شود که در صورت احراز جهت خلاف اقرار مزبور قرارداد باطل و خسارات ناشی از ابطال قرارداد بر عهده و مسولیت طرف قرارداد می باشد.
باید توجه داشت دلیل اخذ اقرار به این خاطر است که ساز و کار تشخیص مشمولیت طرف قرارداد برای دستگاه دولتی وجود ندارد تا پیش از انعقاد قرارداد مانع از ایجاد مفسده شود.

به عنوان مثال تا جایی که بنده مطلع هستم ساز و کاری در اختیار دستگاه دولتی نیست که اطلاع حاصل کند که پدر همسر طرف قراردادش سمت مدیریت در دستگاه دولتی دارد یا خیر؟ زیرا تبصره ۱ ماده ۱ قانون یاد شده تفصیلا اقربای مشخصی از صاحبان سمت های وزارت، معاون وزیر و مدیریت را مشمول این قانون دانسته است.

مطابق تبصره ۳ ماده ۱ قانون مزبور انواع معاملات منظور در این قانون ذکر شده است و با توجه به حصری بودن قابلیت تسری به هر نوع قراردادی ندارد.

برای اینکه دریابیم منظور از سمت مدیریت مشمول قانون منع مداخله کدام طبقه مدیریتی است می توان به قانون مدیریت خدمات کشوری مراجعه نمود که مولفه های تقسیمات کشوری نیز بدون تاثیر در توسعه سمت مدیریت نیست.

پیروز باشید.


پاسخ های برای این پرسش وجود دارد اما شما مجاز به دیدن پاسخ ها نیستید
مهمان
پاسخ شما
عکس یا فایل مورد نظر خود را با کلیک بر روی دکمه آپلود - بارگزاری نمایید - فرمت های پشتیبانی شده : gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf
• وارد کردن • حذف Upload Files (Maximum File Size: 3 MB)